Hyppää sisältöön

Ilkka Puhakka on väsymätön toivon julistaja

Ilkka Puhakka.

Evankelista Ilkka Puhakka puhuu todellisesta elämän toivosta Medialähetyspäivillä Lempäälän Ideaparkissa lauantaina 22. elokuuta kello 12. Opetusta voi seurata myös suoran nettilähetyksen välityksellä osoitteessa sansa.fi/mlp26 tai Radio Deistä. Kuva: Ilkka Puhakan arkisto.

Ilkka Puhakan liekki julistaa evankeliumia palaa edelleen vahvana. Seitsemänkymppisellä evankelistalla ei ole aikomuksia jäädä eläkkeelle.

Oulussa ja Raahessa kasvanut ja Sauvossa pitkään asunut Ilkka Puhakka on julistanut evankeliumia yli 50 vuoden ajan niin Suomessa kuin ulkomailla. Hän kiertää kotimaassa esimerkiksi Majataloiltojen yhtenä pääpuhujana ja tekee puhujamatkoja muiden muassa Viroon, Israeliin ja Yhdysvaltoihin.

Tärkeä ajanjakso evankelistan elämässä olivat lähes 20 vuoden ajan tehdyt vierailut Venäjän vankiloihin entisen elinkautisvanki Reijo “Klinu” Loikkasen kanssa. Noina vuosina sanoma kirkastui ja kutsumus vahvistui.

– Vankila opetti minulle, että meillä on maailman paras vientiartikkeli, toivo, joka on Jeesuksessa.

Puhakka kokee olevansa ennen kaikkea evankelista, mutta myös raamatunopetus kuuluu hänen työnkuvaansa. Julistus on aina Jeesus-keskeistä.

Kutsumus on kantanut

Ilkka Puhakka sai kutsun hengelliseen työhön tullessaan uskoon 17-vuotiaana. Hän opiskeli kirkon nuorisotyöntekijäksi ja teki useita vuosia työtä nuorten parissa. Vuonna 1987 Puhakka siirtyi Kansan Raamattuseuraan kristilliseen alppityöhön erikoistuneeksi nuorisotyöntekijäksi. Mission Europe -lähetysjärjestön työntekijä hänestä tuli vuonna 2012.

Puhakka aikoo jatkaa julistustyötä niin kauan kuin “on paloa, intoa, halua, kykyä ja järki pelaa päässä”.

– Ajattelin, että voisin harkita eläkkeelle jäämistä 80-vuotiaana, mutta taidan siirtää sen rajan vielä myöhemmäksi. Tällaiset kutsut ovat niin syviä, että ei niistä irtauduta ja jäädä eläkkeelle, 71-vuotias evankelista sanoo.

Evankeliumin julistaminen on ollut Puhakalle aina ilo ja etuoikeus. Liekki on palanut vahvana eikä ole osoittanut hiipumisen merkkejä.

– Kutsumus on ollut minulle suurempi asia kuin usko. Usko on horjunut ja on ollut uskontaistelua, mutta koskaan minulla ei ole ollut kutsumustaistelua.

Lähetyskäskyä ei voi ohittaa

Evankelistalle lähetystyö on olennainen osa uskon kokonaisuutta.

– Kun ihminen tulee uskoon, kohtaa Jeesuksen, ja Jumalan valtakunnan olemus alkaa aukeamaan, niin minusta siihen ihan itsestään selvänä kuuluu lähetystyö. “Menkää ja tehkää” on sanottu niin suoraan, ettei sitä voi ohittaa, Ilkka Puhakka sanoo.

Lähetystyössä pitää hyödyntää hänen mukaansa kaikki keinot, jotka edistävät sanoman eteenpäin menemistä. Vaikka Puhakka ei käytä itse mediaa julistustyössään, on se hänen mielestään yksi parhaista keinoista välittää ilosanomaa.

– Medialähetystyö on aikamme merkittävimpiä keinoja tavoittaa ennen kaikkea niitä tahoja, joita ei tavoiteta muuten.

Ilkka Puhakka on yksi Lempäälässä 21.–23. elokuuta pidettävien Medialähetyspäivien puhujavieraista. Kutsu oli hänelle mieluinen yllätys.

– Ei ole kovin yleistä, että minulle tarjoutuu tämmöinen tilaisuus, ja nyt kun se tarjoutui, niin olen aivan superonnellinen. Tulen mielelläni tapaamaan ihmisiä ja viettämään siellä aikaa, ja totta kai sydämeni palaa sille, että saan julistaa.

Elina Uusikylä

Kirjoitus on julkaistu Sansa-lehdessä 3/2026.

Katso Medialähetyspäivien ohjelma!