Hyppää sisältöön

Sosiaalinen media auttaa löytämään etsijöitä

Intialaisia digikoulutukseen osallistujian työpöydän ääressä.

Sri Lankassa pidetyssä koulutuksessa oli mukana kristillisen median toimijoita kymmenestä Aasian maasta. Intialaiset osallistujat editoivat someen tekemäänsä lyhytvideota. Kuva: Ilkka Kastepohja.

– Sosiaalisessa mediassa on miljoonittain ihmisiä, jotka etsivät tarkoitusta elämäänsä ja Jumalaa. Some on ehdoton työväline silloin, kun halutaan löytää eksyksissä olevat, tietää Sansan Aasian aluepäällikkö Ilkka Kastepohja.

Hän oli maaliskuussa Sri Lankassa kouluttamassa digitaalisen median käyttöä kristillisille mediatoimijoille. Kaksi viikon mittaista koulutusta kokosi yhteensä yli 70 osallistujaa kymmenestä Aasian maasta. Mukana oli työntekijöitä myös Sansan kumppanijärjestöistä.

Ohjelmassa oli luentoja, työpajoja ja käytännön harjoituksia, joissa opeteltiin esimerkiksi tekoälyavusteista some- ja videosisältöjen tuotantoa sekä kampanjasuunnittelua. Omissa osioissaan Ilkka Kastepohja opetti laatimaan sosiaalisen median strategiaa niin, että otetaan huomioon paikallinen kulttuuri ja mediakäyttäytyminen.

Koulutuksen jälkeen osallistujilla on kolme kuukautta aikaa toteuttaa evankelioiva somekampanja kotimaassaan.

– Edellisen koulutuksen jälkeen eräässä maassa toteutetun somekampanjan videot tavoittivat yli kaksi miljoonaa katsojaa, joista 1300 otti erikseen yhteyttä löytääkseen vastauksia kysymyksiinsä ja elämälleen tarkoitusta.

Jokaisella medialla on oma tehtävänsä

Aasiassa on Ilkka Kastepohjan mukaan valtavat mahdollisuudet digitaalisen median käytössä. Myös Sansan kumppani FEBC eli Far East Broadcasting Company on viime vuosina kehittänyt paikallisten toimijoidensa valmiuksia käyttää digitaalista mediaa.

Kun aiemmin radio oli ykkönen, nyt kristillistä sisältöä on yhä enemmän myös televisiossa ja somessa. Esimerkiksi Intiassa 800 miljoonaa ihmistä käyttää sosiaalista mediaa, joten siellä kannattaa tarjota laadukasta kristillistä sisältöä.

– Eri medioilla on eri tehtävä. Radio ja televisio luovat oikeaa mielikuvaa kristinuskosta. Some taas on parhaimmillaan, kun siellä käydään keskustelua etsijöiden kanssa. Jokaisella medialla on oma paikkansa ja ne täydentävät toisiaan.

Kirjoitus on julkaistu Sansa-lehdessä 2/2025.